Most Popular  
 
 
 
Deputy Mayor:Lou Shaoguang
【Fonts: Large Medium Small 【Source: Wenzhou·China 【Date: 2019.01.11】

Lou Shaoguang , Deputy Mayor

Responsibilities


In charge of the government work concerning ecological environment, water conservancy, agriculture and rural areas, grain and material reserves, complaint handling, supply and marketing, poverty alleviation and so on. In addition, he is tasked to assists the Executive Vice Mayor in flood control and drought relief,


Responsible for Municipal Ecological Environment Bureau (including the Administrative Committee for Wenruitang River Protection), Water Conservancy Bureau, Agricultural and Rural Bureau (Fishery Bureau), Grain and Material Reserve Bureau, and Supply and Marketing Cooperative.


He is also responsible for liaison with Municipal Complaint Handling Bureau, Meteorological Bureau, Agricultural Sciences Research Institute, Marine Environmental Monitoring Central Station, and Agricultural Investment Group, Zhejiang Provincial Marine Aquaculture Research Institute, and Zhejiang Provincial Subtropical Crops Research Institute.


Resume


Lou Shaoguang, male, ethnic Han, born in May 1964, and native to Wenzhou, Zhejiang. Lou joined the Communist Party of China in July 1987, and was first employed in October 1981. He holds a diploma of postgraduate from the Party School of the CPC Zhejiang Provincial Committee.  

1981.10-1984.10  PLA solider guarding bridges in Nanjing;

1984.10-1985.3   Veteran to be assigned a job;   

1985.3- 1987.2   Officer and Deputy Director of the People's Armed Forces Department of Lingkun Township, Ouhai County, Wenzhou City;

1987.2- 1990.3  Member of the CPC Lingkun Township Committee and Head of the People's Armed Forces Department of Lingkun Township, Wenzhou City;

1990.3- 1992.6  Deputy Secretary of the CPC Lingkun Town Committee, Ouhai County, Wenzhou City;

1992.6-1995.10  Deputy Secretary of the CPC Yongxing Town Committee, Ouhai District, Wenzhou City;

1995.10-1998.11  Deputy Secretary of the CPC  Yongxing Town Committee, Ouhai District , Wenzhou City, and Mayor of Yongxin Town;  (1993.8-1996.6  Attending junior college courses at the Party School of the CPC Central Committee, majoring in economic management;

1998.11-2000.1  Secretary of CPC Yongxing Town Committee, Ouhai District , Wenzhou  City;

2000.1- 2003.5  Secretary of CPC Xinqiao Town Committee, Ouhai District, Wenzhou City (2000.12-2001.10 Serving as Deputy Commander of the Wenzhou Funeral Home Construction Headquarters, and also Deputy Head of the Funeral Home Construction Coordination Group);

2003.5-2003.8  Director of the General Office of the CPC Ouhai District Committee, Wenzhou;

2003.8- 2005.3  Member of the Complaint-handling Bureau Party Group, and Deputy Director of the Bureau as an agency of the CPC Wenzhou Municipal Committee and Wenzhou Municipal People’s Government  (2001.8-2003.12  Attending undergraduate courses at the Party School of the CPC Zhejiang Provincial Committee, majoring in economic management);

2005.3-2005.4  Member of the Wenzhou Municipal Family Planning Commission Party Group, and Deputy Director of the Commission;

2005.4-2008.3  Member of the Wenzhou Municipal Population and Family Planning Commission Party Group, and Deputy Director of the Commission;

2008.3-2009.8  Member of the Complaint-handling Bureau Party Group, and Deputy Director of the Bureau as an agency of the CPC Wenzhou Municipal Committee and Wenzhou Municipal People’s Government

2009.8-2011.3  Deputy Secretary of the CPC Yongjia County Committee; ( In Sep. 2009, concurrently, serving as Secretary of the Yongjia County Politics and Law Committee, and from 2007.9 to 2010.7, attending postgraduate courses at the Party School of the CPC Zhejiang Provincial Committee, majoring in administrative management);

2011.3-2011.6  Deputy Secretary of the CPC Yongjia County Committee, Secretary of the Yongjia County Politics and Law Committee , and Vice Mayor of Yongjia County;

2011.6-2014.6  Deputy Secretary of the CPC Yongjia County Committee, Secretary of the Yongjia County Politics and Law Committee, and Candidate for the Mayor of Yongjia County (2011.8  Acting Mayor of Yongjia County;  2012.1  Mayor of Yongjia County; 2011.11  Removed as the Secretary of the Politics and Law Committee);

2014.6- 2016.10  Secretary of CPC Yongjia  County Committee, and Mayor of the County ( 2014.9  Removed as Mayor of the County);

2016.10-2018.12  Secretary of the Wenzhou CPC Ouhai District Committee;

2018.12-  Vice Mayor of the Wenzhou Municipal People's Government.

Print Close
Produced By 大汉网络 大汉版通发布系统