Interact more>  
 
Yu Zhongping, Director of Wenzhou Municipal Financial Bureau,to Answer Local Citizens’ Calls new
 
  Most Popular  
 
 
 
Deputy Mayor: Lin Xiaofeng
【Fonts: Large Medium Small 【Source: 】 【Date: 2017.05.02】

 Lin Xiaofeng,Deputy Mayor

Responsibilities

In charge of the government work concerning land resources, water conservancy, agriculture and rural areas, flood control and drought relief, environmental protection, forestry, maritime affairs and fisheries, grain, supply and marketing, poverty alleviation, etc.

Responsible for the Municipal Water Conservancy Bureau (including Administration of Shanxi Water Conservancy Project), Agriculture Bureau, Environmental Protection Bureau, Maritime Affairs and Fisheries Bureau, Grain Bureau, Supply and Marketing Cooperative, and Flood Control and Drought Relief Off ice.

Responsible for liaison with the Municipal Meteorological Bureau, Agriculture Investment Group, Agricultural Technology Research Institute, Marine Environmental Monitoring Center, and Zhejiang Mariculture Research Institute and Zhejiang Subtropical Crops Research Institute.


Resume

Lin Xiaofeng, male, ethnic Han, native of Ruian City in Zhejiang Province, born in December 1965. Lin was first employed in August 1984, and joined the Communist Party of China in September 1990. He was graduated from the Party School of the CPC Zhejiang Provincial Committee, majoring in Regional Economics, and holds a postgraduate diploma from the Party School.

1981.9-1984.8   Student at Pingyang Normal School, majoring in teaching;  1984.8-1988.9    Counsellor of the Young Pioneers  Team of Ruian Experimental Primary School;

1988.9-1991.10    Secretary of Ruian City Youth League Committee;

1991.10 -1992.6   Deputy Mayor of Huling District, Ruian City;

1992.6 -1993.11   Secretary of the CPC Chaoji Township Committee, Ruian City;

1993.11-1995.1   Officer at the Organization Department of the CPC Wenzhou Municipal Committee;

1995.1-1997.6   Officer at Deputy Division Ranking at the Organization Department of CPC Wenzhou Municipal Committee;

1997.6-1998.11  Deputy Director of the Policy Research Office of the CPC Wenzhou Municipal Committee Organization Department (From September 1995 to June 1998, he pursued the junior college program at the Party School of the CPC Central Committee Correspondence College, majoring in the party and government administration);

1998.11-2003.1 Director of the Policy Research Office of the CPC Wenzhou Municipal Committee Organization Department ( From August 1998 to December 2000, he pursued the undergraduate program at the Party School of the CPC Central Committee Correspondence College, majoring in the party and government administration, and from February to August 2001, was temporarily transferred to the National Rural Three Represents Thought Studying and Education Activities Leadership Group Office of the CPC Central Committee Organization Department );

2003.1-2006.11 Member of the Standing Committee of the CPC Cangnan County Committee, Director of the CPC Cangnan County Committee Organization Department, and First Secretary of the Work Committee for Organizations Directly under the County Government; 

2006.11-2009.1  Member of the Standing Committee of the CPC Cangnan County Committee, Executive Deputy Mayor of the County, Secretary of the Party Leadership Group of the Cangnan Industrial Park Administration Committee, Zhejiang, and Secretary of the Party Leadership Group of the Construction Headquarters for Cangnan Port Area Industry Base and South Oujiang River Tidal Land Reclamation and Development (From March 2004 to January 2007, he pursued the regional economics graduate program at the Party School of the CPC Zhejiang Provincial Committee, and from April to August 2008, temporarily acted as Deputy Director of the Supervision Office of the CPC Zhejiang Provincial Committee;

2009.1-2011.11 Deputy Secretary of the CPC Cangnan County Committee, and Secretary of the Politics and Law Committee of the CPC Cangnan County Committee(From March to June 2010, he attended the Beijing Young and Middle-aged Officials Training Course as an exchanged cadre appointed by the CPC Zhejiang Provincial Committee Organization Department; 

2011.11-2012.1  Deputy Secretary of the CPC Yuqing City Committee, and Acting Mayor of the city;

2012.1-2012.7  Deputy Secretary of the CPC Yuqing City Committee, and Mayor of the city;

2012.7-2014.3  Deputy Secretary of the CPC Yuqing City Committee, Mayor of Yuqing City, Director of the Wenzhou Yandang Mountain Scenic Area Tourism Administration Committee, and concurrently, Secretary of the Party Committee of the Administration Committee as well as Director of the General Office of the Yandang Mountain World Geopark Administration Committee;

2014.3-2014.5  Secretary of the CPC Yuqing City Committee, and concurrently, Secretary of the CPC Committee of the Wenzhou Yandang Mountain Scenic Area Tourism Administration Committee as well as Director of the General Office of the Yandang Mountain World Geopark Administration Committee;

2014.5-2016.11  Secretary of the CPC Yuqing City Committee, and concurrently, Secretary of the CPC Committee of the Wenzhou Yandang Mountain Scenic Area Tourism Administration Committee;

2016.11-2017.3 Deputy Secretary-General of the CPC Wenzhou Municipal Committee (with his county mayor ranking retained);

2017.3-4  Member of the Party Leadership Group of the Wenzhou Municipal People's Government, and Deputy Secretary-General of the CPC Wenzhou Municipal Committee (with his county mayor ranking retained);

2017.4--- Deputy Mayor of the Wenzhou Municipal People's Government.

Print Close
Produced By 大汉网络 大汉版通发布系统